2013. május 14., kedd

Internetes blokkolás avagy Meddig terjed a szólásszabadság?

Fontos, hogy megfelelő jogszabályi közeget építsenek ki, mert az internetes oldalak blokkolása általában a diktatúrákra jellemző.



A parlament elé került egy jogszabálytervezet, amely alapján a magyar állam blokkolhatna olyan külföldről üzemeltetett oldalakat, amelyeket a bíróság itthon jogszabályellenesnek ítélt. A Kuruc.info szélsőséges portál ellen eddig hiába hadakozott az állam.

Felkerült a parlament honlapjára egy törvénytervezet, amely az elektronikus adatforgalom szabályozásáról szóló bekezdéseket is tartalmaz.

Ha a magyar bíróság úgy ítélte meg, hogy egy internetes tartalom nem felel meg a magyar törvényeknek, de a tárhelyszolgáltató külföldön volt, ahol a magyar bíróság ítélete nem érvényes, akkor eddig az állam nem tehetett semmit a tartalom eltüntetéséért.

A tervezet szerint viszont, ha a magyar bíróság ítélete alapján a magyar jogszabályokba ütközik a tartalom, akkor az igazságügy-miniszteren keresztül a magyar állam megkeresi a külföldi országot, ahol a tárhely van, és tájékoztatja a bírósági ítéletről. Ha a külföldi hatóság nem lép 30 napon belül, akkor a magyar hatóságok blokkolhatják a külföldi szerverről érkező adatokat, vagyis elérhetetlenné tehetnek honlapokat.

A Kurucinfo nevű szélsőséges portál ellen több eljárás is indult, de a rendőrség eddig tehetetlen volt, mert az oldalt külföldi szerverről üzemeltetik. Az állam a mostani jogszabállyal annyit el tudna érni, hogy legalább átmenetileg blokkolja az oldal magyarországi elérését.

Bár nem csak diktatúrákban történik meg, hogy az állam szűri az internetes adatforgalmat, a jogvédők már korábban is figyelmeztettek az ötlet hátulütőire. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet szerint például a tárhelyszolgáltatók egyes tartalmakat, például gyerekpornográfiát eddig is eltüntettek bírói végzés nélkül is.

*
Dojcsák Dalma, a Társaság a Szabadságjogokért jogásza szerint fontos, hogy megfelelő jogszabályi közeget építsenek ki, mert az internetes oldalak blokkolása általában a diktatúrákra jellemző. A szakember elmondta: a tervezet lényege az, hogy ha a magyar bíróság ítélete alapján jogszabályokba ütközik egy honlap tartalma, akkor az igazságügy-miniszteren keresztül a magyar állam megkeresi a külföldi országot, ahol a tárhely van, és tájékoztatja a bírósági ítéletről. Ha az adott ország nem teszi elérhetetlenné az oldalt, akkor a magyar hatóságok blokkolhatnák azt – magyarázta. Dojcsák Dalma szerint ez a tervezet nemcsak a Kurucinfo ellen használható fel, hanem az összes olyan tartalommal szemben, amiről azt gondolja az állam, hogy jogsértő. A TASZ jogásza úgy véli, a kormány célja, hogy teljesen szűnjön meg a Kuruc.info, mint felület, de ez túlzás a szólásszabadság szempontjából, hiszen az oldalon vannak nem jogsértő tartalmak is.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése